| Japán
Japán (japánul 日本, Nihon vagy Nippon, hivatalosan 日本国, Nihon-koku vagy Nippon-koku) egy önálló szigetország Kelet-Ázsiában. A Csendes-óceánban, Kínától, a Koreai-félszigettől valamint Oroszországtól keletre, az Ohotszki-tenger és a Dél-kínai-tenger között fekszik. A kandzsi karakterek, melyekből a japán nyelvben az ország neve áll, nap eredetet jelentenek, ezért Japánt sokszor illetik a felkelő nap országa jelzővel. Fővárosa és egyben legnagyobb városa Tokió, amely az állam 47 prefektúrájának egyike.
Több mint 3000 szigetből áll, amelyek közül a legnagyobbak Honsú, Hokkaidó, Kjúsú és Sikoku. A szigetek többsége hegyes, legtöbbjük vulkanikus eredetű, úgy mint az ország legmagasabb pontja, a Fudzsi-szan, amely 3776 méter magas. 128 millió lakosával a világ 10. legnépesebb és 377 873 négyzetkilométeres területével a 62. legnagyobb területű állam a világon. A Nagy Tokiói Agglomeráció, melynek részét képezi a főváros, Tokió, és néhány közeli prefektúra is, a legnagyobb urbanizált régió a Földön, több mint 30 millió fős lakossággal.
A régészeti kutatások alapján a japán szigetvilág már a felső paleolitikum korszakában lakott volt. Japán első írásos említése egy kínai könyvben található, amely az 1. századból származik. Az ország történelmét a külső befolyás, az ezután következő több évszázadnyi elszigeteltség, majd az újabb hirtelen nyitás jellemzi. A mai japán kultúra a hagyományos és a modern japán jegyeket is magán hordozza. Miután 1947-ben Japán elfogadta új pacifista alkotmányát, az ország egységes alkotmányos monarchia, császárral és választott parlamenttel, a Japán Országgyűléssel.
A „felkelő nap országa” – világhatalom[1], a Föld második legnagyobb gazdaságával rendelkezik, a világ legnagyobb külföldi befektetője, valamint a hatodik legnagyobb exportőr és importőr. Japán az APEC, az ENSZ, a G4, a G8 és az OECD tagja.
| |