Toki els pillantsra ugyanolyan vilgvrosnak tnik, mint brmelyik nyugati tpus nagyvros. g fel emelked felhkarcolk, hatalmas kereskedelmi s ipari kzpontok tanskodnak arrl, hogy Japn egyike korunk legfejlettebb ipari llamainak. Csak a beavatott szemll veszi szre a felhkarcolk tetejn, vagy a kereskedelmi kzpontok udvarban a kicsiny, gondozott kerteket, bennk a szentlyeket, Japn kzel kt vezredes termszetkultusz-vallsnak szimblumait.
“Istenek tja” A sintoizmus kifejezetten nemzeti valls. A japn nphez, mentalitshoz, kultrhoz ktdik, melyek kialakulsban dnt szerepet jtszott. A sintot ltalban “istenek tjnak” fordtjk, ami azonban tekintettel a japn politeizmus sajtsgos voltra nem teljesen fedi a valsgot. A sintoista ember imdata ugyanis nem a hagyomnyos rtelemben vett istenekre irnyul. A kultusz kzppontjban az istensg helyett a “kami” ll. A kami pedig szellemet, gyakran az sk szellemt jelenti, aki jelen lehet lettelen trgyakban, fstben, fkban, hegyekben, de ugyanakkor az emberben, a nemzet hseiben is. A sinto teht a “kamik tjt” jelenti. A japnok a legrgebbi idktl kezdve tiszteltk a kamikat. Kln kamija volt a fldnek, a meznek, a folynak, az erdnek. ltalban jsgos lnyeknek tekintettk ket s nem fltek tlk. htatuknak egyszer rtusok formjban adtak kifejezst: tel- s italldozatot mutattak be, tapsoltak neki, eladtk krelmeiket.
A kezdetben szjhagyomny tjn terjed mtoszokat az orszg politikai egysgnek ltrejtte utn foglaltk rsba azzal a szndkkal, hogy ltaluk szentestsk a japn np s ezen bell az uralkodhz isteni eredett. A legrgebbi ilyen jelleg knyv a Kodzsiki (Rgi idk krnikja) 712-ben keletkezett, elssorban a vilg eredetvel s a termszetfeletti lnyek gyes bajos dolgaival foglalkozik, de feldolgozza Japn korai, mitikus trtnett is. A msodik a Nihongi, vagy Nihonsoki (Japn krnikja) 720-ban rdott, s a trtnelmi feljegyzsek mellett foglalkozik mtoszokkal s legendkkal is. E kt mitolgiai-trtneti mvet bizonyos fenntartssal a sintoizmus szentrsnak nevezhetjk. A hvek tudnak ltezskrl, tbb kevsb ismerik a bennk lert legendkat, de a papokon s trtnszeken kvl ms nemigen olvassa ket. A mitikus elbeszls szerint a japnok a kamik klnleges, kivlasztott teremtmnyei. A Jamato trzs vezetje, az orszg egyestje s a csszrsg megalaptja, Dzsimmu Tenno pedig, kzvetlenl a legfbb kamitl, Amateraszu mikami napistenntl szrmazott.
Japn nyitva llt a nagy nyugati szomszd, Kna fell rkez hatsoknak. Mg azonban a konfucianizmus s a taoizmus nem hagyott klnsebb nyomot a szigetorszg vallsban, a 6. szzadtl egyre nagyobb teret hdt buddhizmus az egsz np krben elterjedt. A sintoizmussal ellenttben a buddhizmusnak rendszerezett tanai, fejlett etikja s jl mkd egyhzi szervezetei voltak. A japn svalls ksz volt sok mindent tvenni tle. Ez egyrszt elnyt, msrszt veszlyt jelentett a sintoizmus szmra, mert a buddhizmus terjeszkedse hamarosan a sintoizmus httrbe kerlst eredmnyezte. A Riobu-sinto (Ketts arc) nev kzpkori mozgalom pl. azt tantotta, hogy a japn kamik tulajdonkppen azonosak a klnfle neveket visel isteni buddhkkal s bodhiszatvkkal. Magt Amateraszu mikamit is csakhamar a buddhista singon szekta Mahavariokanjval, azaz a nap buddhjval azonostottk. A sinto szentlyek terletn buddhista templomok pltek, a kt valls papjai egyms mellett tevkenykedtek. Mint ahogy a buddhizmus megjelense kvetkeztben Kna a “hrom valls orszga” lett, Japn a kt valls orszgv vlt. Az egyszer emberek nem lttak nagy klnbsget a kt valls kztt, nem tartottk szksgesnek, hogy kifejezetten buddhistnak vagy sintoistnak mondjk magukat.
Mikzben a Tokugava soguntus (1603–1867) idejn a csszr csak rnykuralkod volt, a buddhizmus pedig a soguni hatalommal szvetkezve vilgi hatalmnak virgkort lte, a nagy sinto szentlyek papi nemzetsgei krben erteljes megjulsi trekvs alakult ki. A Fukk vagy “Tiszta sinto” iskolt Kamono Mabucsi (1697–1769) alaptotta. A Kodzsikit, a Nihongit s az si sintoista liturgikus szvegeket tanulmnyozva arra a meggyzdsre jutott, hogy Japn vallst a knai hats rontotta meg. Az kori uralkodk, hangslyozta, akik mg megadtk a megfelel tiszteletet isteni sknek, Amateraszu mikaminak, termszetes szeretettel s igazsgrzettel eltelve gyakoroltk hatalmukat, a npnek pedig nem volt szksge semmifle erklcsi elrsokra ahhoz, hogy helyesen ljen. Mindenki intuitv mdon megrezte mi a helyes s a j, s a rosszat elkerlve a kamik igazi tjt kvette. A knai eszmk azonban kiltk az emberekbl a hsget, az nfelldoz-kszsget s a tbbi sernyt. A kozmikus harmnia, az idelis jlt s boldogsg llapota csak akkor fog helyrellni, hangslyozta Mabucsi, ha a japnok megszabadulnak az idegen hatsoktl s visszatrnek seik tiszta vallshoz. Hasonl szellemben adta el tantst Motoori Norinaga, a Tiszta sinto msik nagy kpviselje. Azt lltotta, hogy a Kodzsiki teremtsmtosza a vilg egyetlen igaz teremtstrtnete, ami azt jelenti, hogy a japnok valban isteni eredettel, s ennlfogva sztnszer erklcsi rzkkel rendelkeznek. lkn Amateraszu mikami kzvetlen leszrmazottai, a Dzsimmu Tenno ltal alaptott uralkodhz tagjai, a csszrok llnak, akiknek vissza kell adni a tnyleges hatalmat.
A fajelmlettel s a csszri hatalom helyrelltsnak szorgalmazsval a Tiszta sinto mr a politika porondjra lpett. Kvetelsei a Meidzsi restaurcival valsultak meg 1867-ben. Ekkor szntettk meg a Tokugava soguntust s ekkor kerlt vissza a tnyleges politikai hatalom, hossz vszzadok utn, ismt a csszri uralkodhz kezbe. A sintoizmus reformjrt skra szll mozgalmak most nyltan fellphettek a buddhizmus ellen. A kt valls klnvlt, de a szinkretikus kevereds jelei nem tntek el: a sinto sohasem szabadult meg azoktl a buddhista hatsoktl, amelyek tulajdonkppen megtermkenytettk tanait.
A sinto ihlette kivlasztottsg tudat, imperialista ideolgival egyeslve ksbb hdt hborkba sodorta az orszgot. A japn sovinizmus 1940-ben rte el cscspontjt, amikor az egsz np diadalittasan nnepelte Dzsimmu Tenno trnralpsnek lltlagos 2600. vforduljt. A vilghbor utn egy idre betiltottk a birodalomalaptsi nnepsgeket, 1953 ta azonban ismt tartjk ket. A klnbzsg tudata, az utbbi vtizedekben tapasztalhat szekularizci s a sinto jelenlegi pacifista sznezete ellenre tovbbra is intenzven l a japnokban. A klfldiek, vendgltik minden udvariassga ellenre rzik, hogy alacsonyabb rend emberi lnyeknek tekintik ket.
Sinto a gyakorlatban A sintoista ember szmra minden ami ltezik mennyei, termszetfeletti eredet. Maga az ember is – klnsen ha Amateraszu mikami utdjnak szletett – felsbbrend, isteni lny. Szmtalan kamiban hisznek. lltlag mintegy 8 milli szellemet tartanak szmon. Ezek nhny f kategriba sorolhatk. Az elsbe a np kzs kamijai tartoznak. lkn Amateraszu mikami napistenn, a csszri hz s ezzel az egsz np anyja ll, akit minden csald nagy becsben tart s akinek tiszteletre idnknt nemzeti nnepsgeket rendeznek. Ebbe a csoportba tartoznak az sk szellemei is. A msodik csoportot az egyes helysgek szellemei alkotjk. Minden teleplsnek, vrosnak, falunak sajt kamija van, aki segti, vdelmezi a lakossgot. A harmadik csoportot azok a kamik kpezik akik meghatrozott emberi tevkenysgek, vagy klnleges helyzetek alkalmval sietnek az ember segtsgre. A trtnelem hajnaln, amikor az ember nagyobbra vadszattal s halszattal foglalkozott, elssorban a hegyek, az erdk, a tenger, a folyk szellemeit tiszteltk. Ksbb, a mezgazdasg elterjedsvel prhuzamosan szaporodtak a mezgazdasgi munklatok szellemei. Ma mr a Honda zemekben dolgoz munksok pldul a Honda szellemnek prtfogst keresik.
Jellemz a sintoizmusra, hogy szinte teljesen hinyzik belle a gonosz fogalma. Minden kami jsgos, segteni akar, kegyes. Egy japn filozfus rta: “A kamikat nem lehet megrteni; csak rezni s imdni tudjuk ket. De ezt is csak azzal a felttellel, ha visszatrnk a termszethez s sszhangban lnk vele”. A kamival val tallkozs misztikus lmnye alzattal tlti el a hv szvt. Ezt az rzst a japnok makotnak nevezik, s egymssal val kapcsolatban is trekszenek r. Ezrt szmt az alzatos udvariassg egyik f ernyknek.
A sintoizmusnak nincsenek erklcsi elrsai. Az erklcsi viselkedst az ember vele szletett, sztns jrzsre bzza, elvrja, hogy mindenki maga rezze meg: mi a j s mi a rossz, mi a helyes s mi a helytelen. A japnok szmra a bn fogalma is egszen mst jelent, mint a keresztnyek vagy a tbbi nyugati valls kveti szmra. Elssorban az szmt helytelen cselekedetnek, ha valami olyat tesznek, amellyel vtenek a kzssg, azaz a np rdekei ellen.
Nagy hangslyt fektetnek a tisztulsi szertartsokra: a vzben val megmerlsre, a tiszta ruha felltsre stb. Szentlyeikben medenck vannak, amelyekbl a hv vizet mert s kezet mos, illetve szjat blt. A tisztulsi szertartsokra elssorban a betegekkel, sebesltekkel val rintkezs, halottak rintse, temetsi szertartsokon val rszvtel utn van szksg. Tiszttalansgot eredmnyez a nemi aktus is, ha zarndokt alkalmval vagy nnepsget megelz napon kerl r sor.
A tlvilgi jutalom, vagy bntets gondolata nemigen foglalkoztatja a japnokat. A sinto kizrlag az evilgi rvnyesls, boldoguls cljait szolglja. Kznapi hitatknt a sinto nem kvn sokat hveitl. A legfontosabb az, hogy idnknt elzarndokoljanak valamelyik szentlybe, ahol piros vagy zld kabtot s fekete, magas sveget visel papok teljestenek szolglatot. Rendszerint a kzhivatalnokok soraibl kerlnek ki s egyb munkjuk mellett foglalkoznak a szertartsok irnytsval. A templomokat gynyr parkok vezik. Odabent a szentlyben a hrom uralkodi ereklye (tkr, kard s magatama drgakfzr) valamelyike jelkpezi az istensg jelenltt. A szentlyhez vezet lpcsnl a hv csengetssel vagy kopogtatssal hvja fel a kami figyelmt, majd miutn nhnyszor meghajol eltte, ldozati ajndkokat ad neki. Leginkbb rizsbl kszlt telt meg italt s selyembl kszlt ruhadarabokat.
A sintoista ember szmra a legnagyobb erny a csszrnak, az elljrnak vagy a munkaadnak val engedelmessg s a munkafeladatok minl eredmnyesebb teljestse. Ezek az ernyek azonban – amelyek nagymrtkben hozzjrultak Japn gazdasgi fellendlshez – ma mr fleg az idsek s a kzpkorosztly, az n. “ mi-nemzedk ” kreiben vannak jelen. A msodik vilghbor ta eltelt idszakban a Nyugat erteljes hatsa Japnban is megtette a magt: a fiatalok kztt egyre tbb az elgedetlen, egyre gyakrabban krdjelezik meg a “mi-nemzedk” kzssgi belltottsgt s egyre gyakrabban kzdenek lelki-egzisztencilis krzisekkel, amelyekre individualista vlaszokat kvetelnek. k alkotjk az “n-nemzedket”. A mai japn fiatalok szmra a sintoizmus jelszavai – kitarts, kzdszellem, lelkeseds – mr kevsb fontosak.
Kzben az egyre jobban nvekv egzisztencilis rt a buddhista szektk s a gomba mdra szaporod j vallsok prbljk kitlteni. A hivatalos sintotl elszakadt szektk kzl legjelentsebb a Tenriki (Isteni blcsessg), melynek tagjai nagy hangslyt fektetnek a csodlatos gygyulsokra, szertartsaikra jellemzek a kultikus tncok. Hasonl alapokra pl az Odor Suki (Tncol valls), azzal a klnbsggel, hogy a rvlses tnc itt az n-tudattl val buddhista ihlets szabadulst hivatott elmozdtani. Az j szektk kzs jellegzetessgei: a csodkban val hit, a betegsgektl s szenvedstl val szabaduls elrhetsgnek hirdetse, rvlses ltomsok, misztikus tlsek. ltalban mindegyik sintoista, buddhista, esetleg konfucinus gykerekre vezethet vissza. A nyugati vallsok – a japnoknak idegen szemlyes erklcs hangslyozsa s a sintoista klnlegessg-tudat miatt – nemigen terjedhettek el.
|